Nakup rabljenega avtomobila lahko vaše življenje hitro spremeni v nočno moro. Svetleč jekleni konjiček, za katerega prodajalec na vse svoje žive in mrtve sorodnike prisega, da je vrhunsko ohranjen, se lahko že na poti domov izkaže za jamo brez dna. Če imate letos v načrtu nakup novega (rabljenega) avtomobila, smo pripravili 8 zlatih nasvetov, ki vam lahko preprečijo glavobol.
1. DOLOČITE PRORAČUN
Še preden greste na prvi ogled, si določite zgornjo mejo zneska, ki ste ga pripravljeni nameniti za novo (rabljeno) vozilo. Pri tem ne postrgajte vseh prihrankov, kajti zelo verjetno je, da bo treba v avto po nakupu še kaj vložiti. Dober napotek je, da naj bi od denarja, namenjenega nakupu rabljenega vozila, dali na stran vsaj tisočaka za nepredvidene stroške v prvem letu lastništva.
Pri iskanju primernega avtomobila se nato proračuna striktno držite. Naj vas ne premamijo sladke besede trgovcev o “enkratni ponudbi, ki bi jo bilo škoda zamuditi.”
2. NAREDITE OŽJI IZBOR
S pomočjo svetovnega spleta naredite ožji izbor avtomobilov, ki vas zanimajo, in se temeljito informirajte o njih. Katere so njihove šibke točke (vsi avtomobili jih imajo), katera kombinacija motorja, menjalnika in opreme vam najbolj ustreza, kolikšni so predvideni stroški vzdrževanja … Poiščite spletne forume posameznih znamk in pridobite informacije iz prve roke. Morda kdo od forumašev celo pozna konkretno vozilo, ki ga nameravate kupiti, in njegovo zgodovino.
3. FIZIČNA OSEBA ALI TRGOVEC?
Kupiti avto od fizične osebe ali trgovca z rabljenimi vozili, je večna dilema. Obe možnosti imata svoje prednosti in slabosti. Pri nakupu od fizične osebe (pod pogojem, da je imela avto v lasti dalj časa) je nekoliko manjše tveganje, da bi kupili vozilo s prikritimi napakami, a po drugi strani pri nakupu od posameznika ne prejmete nobene garancije, medtem ko so trgovci po zakonu zavezani k vsaj enomesečni garanciji. Ne glede na to, od koga boste kupili avto, upoštevajte najpomembnejše pravilo pri kupovanju rabljenega vozila: Prodajalcu nikoli ne verjemite na besedo.
4. NEODVISNA TRETJA OSEBA
Ne glede na to, kako dobro se spoznate na avtomobile, naj vas na ogledu spremlja neodvisna tretja oseba – najbolje seveda, če je to mehanik. Pri kupovanju avtomobila zase je težko ostati objektiven, zato lahko neobremenjen pogled nekoga tretjega prepreči, da bi spregledali kako pomembno podrobnost.
Prodajalcu tudi predlagajte, da avtomobil pred nakupom odpeljete na pregled k neodvisnemu mehaniku, ki ga izberete vi. To naj ne bo servisna delavnica v bližini prodajalčevega doma ali servis, kjer so doslej servisirali omenjeno vozilo, saj se lahko lastniki s prodajalcem poznajo in vam zato zamolčijo kako napako.
