Torta “Slonova solza” je dobila svoje nenavadno ime zaradi izvirnega videza: prepognjena torta s kremnim in sadnim nadevom. Težko je verjeti, da preprost videz in sestavine naredijo na videz navadno sladico tako okusno in zanimivo. Z njo boste gotovo navdušili na praznovanju ali zabavi, veseli pa je bodo tudi otroci.
Osnove za pripravo torte “Slonova solza”
Testo: v originalu je pripravljeno čokoladno biskvitno testo, vendar so poskusi in odstopanja od tradicionalnega recepta povsem dopustni. Pogumno lahko pripravite tudi skutno različico, ne dodate kakava ali čokolade v prahu. Prav tako bo okusna.
Smetana: tudi tukaj lahko dopustite svoji domišljiji prosto pot. V tradicionalnem receptu je klasična kisla smetana s sladkorjem, vendar jo lahko nadomesti sladka smetana, krema, mascarpone … Več vrst smetane bo sladici dalo še globlji okus.
Sadje: v idealnem primeru uporabite goste, zrele banane. Je pa možno odstopiti od pravil in po okusu dodati breskve, ananas ali drugo sadje.
Preliv: to je končni dotik katerekoli sladice. Preliv lahko pripravite iz kakava v prahu, čokolade, kisle smetane, sladkorja – iz vsega, kar vam je najbolj všeč.
Okrasitev: končno sladico običajno okrasimo z orehi, arašidi, lešniki, čokolado ali kokosovo moko, sesekljanim piškotom ali drugimi sestavinami.
V nadaljevanju vam predstavljamo klasičen recept za pripravo te prave hit sladice.
RECEPT ZA TORTO “SLONOVA SOLZA”
Sestavine:
- 100 g moke
- 10 g pecilnega praška
- 3 jajca
- 100 g sladkorja
- 2 žlici kakava v prahu
- 600 g kremnega sira (mascarpone ali kisla smetana)
- 160 g sladkorja v prahu
- 2-3 banane
- 70 g čokoladne kuverture
- 100 g masla
Postopek:
- V posodo presejemo suhe sestavine: moko, kakav in pecilni prašek. Vse dobro premešamo.
- Ločimo rumenjake od beljakov. V večji posodi rumenjake stepemo s sladkorjem.
- V drugi skledi stepemo beljake v stabilno peno in jim počasi primešamo rumenjakovo maso. Vse premešamo. Z lopatko vmešamo še suhe sestavine, da dobimo povsem gladko in enotno testo brez grudic.
- Pečico segrejemo na 180 stopinj Celzija. Vzamemo pekač s premerom 26 cm, dno in stranice premažemo z maslom. V pekač vlijemo testo in ga v ogreti pečici pečemo od 15 do 20 minut. Ko je biskvit pečen, ga odstranimo iz pečice.
- Na čisto delovno površino obrnemo pečeni biskvit in na sredino biskvita položimo valjar. Prepognemo biskvit na pol, da ustvarimo obliko solze in pustimo, da se ohladi.
- Krema za nadev: v kremni sir (tudi mascarpone ali kislo smetano) vmešamo sladkor v prahu. Kremo za pol ure damo v hladilnik.
- Ohlajen biskvit nežno odpremo in ga premažemo s kremo (kreme naj bo več na sredini). Na sredino v ravni črti položimo olupljene banane. Biskvit spravimo nazaj v obliko solze.
- Torto po vrhu prelijemo s stopljeno čokoladno kuverturo, stranice pa potresemo z nasekljanimi oreščki.
Koristni nasveti pri pripravi
- Ko v testo dodajamo pecilni prašek, ga za boljše rezultate presejemo skupaj z moko.
- Da bo priprava torte uspešna, pazite, da so vse sestavine za njeno pripravo enake temperature.
- Enostavno preverite, če je biskvit pečen – prebodete ga z nabodalom ali zobotrebcem. Če je biskvit pečen, se bo lepo povrnil v prvotno stanje, če je premalo, bo nastala jama.
- Če pekač postavite na sredino pečice in posodo z vodo postavite na dno pečice, biskvit ne bo zažgan in se bo spekel enakomerno.
- Da končni preliv ostane na torti in se ne drobi, pretresamo pripravljeno torto, dokler se glazura ne strdi.
- Ne hitite s hlajenjem pripravljene torte. Raje jo pustite nekaj ur pri sobni temperaturi in jo nato za nekaj ur postavite na hladno. Tako se bo torta bolje prepojila in sladica bo bolj okusna in sočnejša.
Želimo vam dober tek!
Avtor: M.B.
Vir: food-and-recipes.com