Raziskave kažejo, da lastništvo hišnih ljubljenčkov zmanjšuje stres, izboljšuje telesno aktivnost in pomaga premagovati občutke osamljenosti.
Beth Frates, klinična profesorica iz Harvardske medicinske šole, je navedla ugotovitev Ameriškega združenja za srce, da hišni ljubljenčki znižujejo stopnjo umrljivosti svojih lastnikov za kar 24 %.
Vadba in telesna aktivnost
Raziskave so pokazale, da so lastniki psov bolj telesno aktivni in je večja verjetnost, da bodo vsak teden dosegli 150 minut zmerne telesne aktivnosti, kot je zdravstveno priporočeno. To pa prispeva k nižjemu krvnemu tlaku, zmanjšanju holesterola in trigliceridov.

Sprememba življenjskega sloga koristi tako psu kot lastniku, saj je lastnik bolj motiviran za sprehode zaradi psa. Čeprav se te prednosti običajno povezujejo s psi, lahko podobno vadbo zagotovi tudi jahanje konj, ki velja za še bolj celovito telesno vadbo.
Družbena povezanost
Lastništvo psa pomeni več kot le telesno aktivnost. Sprehajanje psov pogosto vodi do novih pogovorov in družbenih stikov, kar zmanjšuje osamljenost in ustvarja nove socialne vezi. Po podatkih Harvardske študije o razvoju odraslih, ki je 80 let spremljala diplomante Harvarda, so tesne družbene povezave eden glavnih dejavnikov za ohranjanje dobrega zdravja tudi v starosti.
Obvladanje stresa
Stik z živalmi, kot so božanje, igranje ali celo samo očesni stik z njimi, sprošča hormon oksitocin v naših možganih, kar posledično znižuje raven stresa v telesu. Hišni ljubljenčki povečujejo obvladovanje stresa svojih lastnikov tako, da jih pogosto popeljejo ven in jim omogočijo srečanje z novimi ljudmi na sprehodih.
Kakovosten spanec
Redna telesna aktivnost, kot je sprehajanje pasa, jahanje konja ali igranje s hišnimi ljubljenčki, izboljša kakovost spanja. Če pa se morda odločite spati s svojimi ljubljenčki, pa to pogosto pomeni, da bo spanec prekinjen. Pri kakovostnem spanju pa je pomembno, da dosežemo neprekinjenih sedem do devet ur spanja.
Duševno zdravje in rutina
Po priporočenih smernicah naj bi vsak teden preživeli 120 minut v naravi, da si znižamo krvni tlak in raven stresa. To pa je pogosto mogoče doseči med igro, negovanjem ali sprehajanjem hišnega ljubljenčka. Ribice v akvariju prinašajo prednosti narave tudi v notranjih prostorih. Študije so pokazale, da gledanje ribic znižuje naš krvni tlak. Nekatere raziskave so tudi ugotovile, da akvarijske ribe lastnikom pomagajo vzdrževati lastne življenjske rutine.

Hišni ljubljenčki, še posebej pri starejših osebah, dajejo občutek odgovornosti za skrb drugega živega bitja, kar pomaga vzpostaviti smisel življenja ter boljše duševno zdravje.
Prehranske navade
Skrb za hišne ljubljenčke pogosto vključuje redno hranjenje po urniku. Izkazalo se je, da to pozitivno vpliva tudi na prehranjevalne navade lastnikov. Pomaga jim pri načrtovanju obrokov in sprejemanju bolj zdravih odločitev pri prehranjevanju.
Terapevtske koristi
Živali niso le ljubljenčki, temveč pogosto delujejo kot terapevtski pomočniki v bolnišnicah, šolah in drugih okoljih. Zdravniki za duševno zdravje v svojih terapevtskih praksah uporabljajo poleg dobro znanih psov in mačk tudi zajce, ptice, lame in celo morske prašičke. Niki Vettel, zdravnica za duševno zdravje, specializirana za motnje odvisnosti, je povedala, da je strukturiran terapevtski čas z morskimi prašički pomagal njenim pacientom pri vadbi pozornosti in zaupanja.
Terapevtski programi, kot je jahanje konj za otroke s posebnimi potrebami, prinašajo pomembne koristi tako za fizično kot duševno zdravje.

Koristi sobivanja z živalmi so številne – od izboljšanja telesnega zdravja in zmanjšanja stresa do krepitve družbenih vezi in boljšega duševnega zdravja. Živali zagotavljajo neprecenljivo podporo in veselje, kar potrjujejo tako znanstvene raziskave kot tudi izkušnje njihovih lastnikov.
Avtor: M.B.
Vir: harvardmagazine.com
Vir slik: Freepik