Gojenje lastne zelenjave je lahko izredno koristno, zdravo in zabavno, vendar se marsikdo sprašuje, kje in kako začeti. Čeprav je smiselno začeti gojiti tisto zelenjavo, ki jo radi jeste, je pomembno razmisliti o tem, kako enostavno jo je pridelati. Za začetnike je ključno izbrati enostavne pridelke, ki ne zahtevajo preveč nege, hkrati pa prinašajo dobre rezultate.
V nadaljevanju predstavljamo seznam pridelkov, primernih za začetnike, ter koristne nasvete za uspešno gojenje zelenjave.
Kako gojiti zelenjavo

Za gojenje zelenjave izberite pridelke, ki zahtevajo malo vzdrževanja, hitro obrodijo in so odporni na škodljivce ter bolezni. Sem spadajo pridelki, kot so: bučke, fižol, rdeča pesa, rukola, redkev, čili in krompir.
Za gojenje zelenjave izberite sončno, vendar zaščiteno mesto za sajenje. Nekatere rastline, kot so solatni listi in zelišča, bolje uspevajo v delni senci, saj na polnem soncu pogosto poženejo v semena. Tla pripravite tako, da odstranite plevel in dodate dobro zgnit kompost ali gnoj ter jih prekopljite, da bodo omogočila dobro drenažo in rast korenin.
Če imate omejen prostor, ne skrbite – solato gojite v okenskih zabojih, lončkih ali vrečah za gojenje. Rastline posadite dovolj daleč narazen in jih po potrebi razredčite, da bodo imele dovolj prostora za rast. Vedno se držite priporočil za razmik, navedenih na embalaži s semeni.
Nasveti za zaščito pred škodljivci
Polže lahko odvrnete s fizičnimi ovirami, kot je bakreni trak. Za občutljive rastline, kot so solatni listi in bučke, jih lahko najprej posadite v notranjih prostorih, dokler niso dovolj močne za zunanje pogoje. V skrajnem primeru uporabite ekološke pelete proti polžem, narejene iz železovega fosfata.
Rastline temeljito zalijte in po potrebi zakoličite in tako preprečite, da bi se zvrnile ali poškodovale.
Seznam najboljše zelenjave za začetnike
Rdeča pesa
Rdečo peso je preprosto sejati neposredno v plitve luknje v zemlji, kjer bo hitro pripravljena na pobiranje v nekaj tednih. Priljubljene in nezahtevne sorte rdeče pese v obliki krogle so zanesljive in odporne, zato so odlična izbira za začetne pridelovalce.
Solatni listi
Solatne vrste, kot sta rukola in običajna solata, so enostavne za gojenje v lončkih ali na okenskih policah. Po zasaditvi jih lahko redno obirate po principu »poreži in zraste znova«. Kupite lahko več sort solatnih listov, ki jih posejete skupaj in naredite barvito solato.
Paradižnik v grozdih
Paradižniki v grozdih so preprosti za gojenje in ne potrebujejo opore. Dobro uspevajo tako v rastlinjakih kot na prostem, v visečih košarah ali loncih.

Krompir
Krompir je zelo enostaven za gojenje. Preprosto ga posadite v zemljo ali stare kompostne vrečke, pokrijte z zemljo in že kmalu boste lahko uživali v prvih plodovih. Zgodnji krompir, sajen v začetku aprila, lahko pobirate julija, preden vroče in vlažno vreme poveča nevarnost za krompirjevo plesen.

Grah
Grah je priljubljen med začetniki, saj je enostaven za gojenje. Izberite kompaktne sorte, ki ne potrebujejo opore, in jih posadite v posodi, če nimate vrta. Mlade vršičke lahko obrežete in dodate solatam za slastno svežo spomladansko poslastico, sledijo pa jim cvetovi in stroki.

Redkvice
Redkvice hitro rastejo in so enostavne za sajenje. Seme redkvice je precej veliko, zato ga je enostavno sejati in rastlin ni treba redčiti. Pripravljene so na uporabo že v nekaj tednih.

Čili
Čiliji dobro uspevajo v posodah na okenski polici ali na toplem, sončnem prostoru zunaj. Imajo podobne rastne zahteve kot paradižnik v grozdih in bodo obrodili do prvih jesenskih zmrzali.
Bučke
Bučke so znane po tem, da dajejo bogat pridelek iz le nekaj rastlin. Za najboljše rezultate jih gojite v rodovitni zemlji in jih redno zalivajte. Obirajte jih, ko so še mlade in dolge okoli 10 cm.

Začetek gojenja lastne zelenjave je lahko izjemno zabaven. S preprostimi koraki, izbiro pravih rastlin in z nekaj truda boste lahko kmalu uživali v sveži, domači zelenjavi. Pomembno je, da izberete rastline, ki ne zahtevajo preveč nege, ne glede na velikost vrta ali prostora, ki ga imate na voljo. Z ustreznim vzdrževanjem bodo vaši posevki uspevali, vi pa boste nagrajeni z okusnimi in zdravimi obroki iz lastnih pridelkov.
Avtor: M.B.
Vir: gardenersworld.com
Viri slik: Freepik