Čas branja 4 min

Letošnje nagrade Akademije, nam bolj znane pod imenom podelitev oskarjev, so tudi letos potekale v Los Angelesu. Za vas smo pripravili celoten seznam zmagovalcev in tudi nominirancev.

Najboljša slika

  • Zmagovalec: Parazit
  • Ford vs Ferrari
  • Irec
  • Zajec Jojo
  • Šaljivec
  • Male ženske
  • Poročna zgodba
  • 1917
  • Bilo je nekoč v Hollywoodu

Najboljša igralka

  • Zmagovalka: Renee Zellweger – Judy
  • Cynthia Erivo – Harriet
  • Scarlett Johansson – Poročna zgodba
  • Saoirse Ronan – Male ženske
  • Charlize Theron – Bombshell

Najboljši igralec

  • Zmagovalec: Joaquin Phoenix – Joker
  • Antonio Banderas – Bolečina in slava
  • Leonardo DiCaprio – Bilo je nekoč v Hollywoodu
  • Adam Driver – Poročna zgodba
  • Jonathan Pryce – Dva papeža

Joaquin Phoenix, Renee Zellweger in Brad Pitt so pozirali s svojimi trofejami.

Najboljša stranska igralka

  • Zmagovalka: Laura Dern – Poročna zgodba
  • Kathy Bates – Richard Jewell
  • Scarlett Johansson – Zajec Jojo
  • Florence Pugh – Male ženske
  • Margot Robbie – Bombshell

Najboljši stranski igralec

  • Zmagovalec: Brad Pitt – Bilo je nekoč v Hollywoodu
  • Tom Hanks – Lep dan v soseski
  • Sir Anthony Hopkins – Dva papeža
  • Al Pacino – Irec
  • Joe Pesci – Irec

Najboljša režija

  • Zmagovalec: Parazit – Bong Joon-Ho
  • Irec – Martin Scorsese
  • Joker – Todd Phillips
  • 1917 – Sam Mendes
  • Bilo je nekoč v Hollywoodu – Quentin Tarantino

Film Parazit je dobil Oskarja za: najboljšo sliko, najboljši mednarodni film, najboljšega režiserja in najboljši izvirni scenarij. Na sliki režiser filma Bong Joon-ho.

Najboljši izvirni scenarij

  • Zmagovalec: Parazit – Bong Joon-Ho & Han Jin Won
  • Noži ven – Rian Johnson
  • Poročna zgodba – Noah Baumbach
  • 1917 – Sam Mendes in Krysty Wilson-Cairns
  • Bilo je nekoč v Hollywoodu – Quentin Tarantino

Najboljši prilagojeni scenarij

  • Zmagovalec: Zajec Jojo – Taika Waititi
  • Irec – Steven Zaillian
  • Joker – Todd Phillips in Scott Silver
  • Majhne ženske – Greta Gerwig
  • Dva papeža – Anthony McCarten

Najboljša animirana igra

  • Zmagovalec: Svet igrač 4
  • Kako trenirati zmaja: Skriti svet
  • Izgubil sem telo
  • Klaus
  • Manjkajoča povezava

Jeff Reichert, Julia Reichert in Steven Bognar so z Ameriško tovarno dobili Oskarja za najboljši dokumentarni film.

Najboljši dokumentarni film

  • Zmagovalec: Ameriška tovarna
  • Jama
  • Rob demokracije
  • Za Sama
  • Medena

Najboljši mednarodni film

  • Zmagovalec: Parazit – Južna Koreja
  • Corpus Christi – Poljska
  • Honeyland – Severna Makedonija
  • Les Miserables – Francija
  • Bolečina in slava – Španija

Sir Elton John je nastopil na odru, preden sta zmagala s tekstopiscem Berniejem Taupinom.

Najboljša izvirna pesem

  • Zmagovalec: (I’m Gonna) Love Me Again – Rocketman (Elton John & Bernie Taupin)
  • I Can’t Let You Throw Yourself Away – Zgodba igrač 4 (Randy Newman)
  • I’m Standing With You – Preboj (Diane Warren)
  • Into the Unknown – Ledeno kraljestvo 2 (Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez)
  • Stand Up – Harriet (Joshuah Brian Campbell & Cynthia Erivo)

Najboljši originalni rezultat

  • Zmagovalec: Joker – Hildur Guðnadóttir
  • Male ženske – Alexandre Desplat
  • Poročna zgodba – Randy Newman
  • 1917 – Thomas Newman
  • Vojne zvezd: Vzpon Skywalkerja – John Williams

Roger Deakins je v zadnjih treh letih osvojil svoj drugi oskar.

Najboljša kinematografija

  • Zmagovalec: 1917 – Roger Deakins
  • Irec – Rodrigo Prieto
  • Joker – Lawrence Sher
  • Svetilnik – Jarin Blaschke
  • Nekoč v Hollywoodu – Robert Richardson

Najboljši vizualni učinki

  • Zmagovalec: 1917 – Guillaume Rocheron, Greg Butler in Dominic Tuohy
  • Maščevalci: Zaključek – Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken in Dan Sudick
  • Irec – Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser & Stephane Grabli
  • Levji Kralj – Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R Jones in Elliot Newman
  • Vojne zvezd: Vzpon Skywalkerja – Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach in Dominic Tuohy

Najboljša montaža filma

  • Zmagovalec: Ford proti Ferrariju – Michael McCusker in Andrew Buckland
  • Irec – Thelma Schoonmaker
  • Zajec Jojo – Tom Eagles
  • Joker – Jeff Groth
  • Parazit – Yang Jinmo

Britanska kostumografinja Jacqueline Durran je zmagala za svoje delo v filmu Male ženske.

Najboljša kostumografija

  • Zmagovalec: Male ženske – Jacqueline Durran
  • Irec – Sandy Powell in Christopher Peterson
  • Zajec Jojo – Mayes C Rubeo
  • Joker – Mark Bridges
  • Bilo je nekoč v Hollywoodu – Arianne Phillips

Najboljše urejanje zvoka

  • Zmagovalec: Ford proti Ferrariju – Donald Sylvester
  • Joker – Alan Robert Murray
  • 1917 – Oliver Tarney in Rachael Tate
  • Bilo je nekoč v Hollywoodu – Wylie Stateman
  • Vojna zvezd: Vzpon Skywalkerja – Matthew Wood in David Acord

Najboljše mešanje zvoka

  • Zmagovalec: 1917 – Mark Taylor & Stuart Wilson
  • Ad Astra – Gary Rydstrom, Tom Johnson in Mark Ulano
  • Ford proti Ferrariju – Paul Massey, David Giammarco in Steven A Morrow
  • Joker – Tom Ozanich, Dean Zupancic & Tod Maitland
  • Bilo je nekoč v Hollywoodu – Michael Minkler, Christian P Minkler in Mark Ulano

Najboljši dizajn proizvodnje

  • Zmagovalec: Bilo je nekoč v Hollywoodu – Barbara Ling in Nancy Haigh
  • Irec – Bob Shaw in Regina Graves
  • Zajec Jojo – Ra Vincent in Nora Sopková
  • 1917 – Dennis Gassner in Lee Sandales
  • Parazit – Lee Ha Jun & Cho Won Woo

Anne Morgan, Kazu Hiro in Vivian Baker so zmagali v kategoriji najboljši make up in frizure (Bombshell).

Najboljši make up in frizure

  • Zmagovalec: Bombshell – Kazu Hiro, Anne Morgan in Vivian Baker
  • Joker – Nicki Ledermann in Kay Georgiou
  • Judy – Jeremy Woodhead
  • Zlonamerni: ljubica zla – Paul Gooch, Arjen Tuiten in David White
  • 1917 – Naomi Donne, Tristan Versluis in Rebecca Cole

Najboljša kratka akcija v živo

  • Zmagovalec: Okno sosedov
  • Bratstvo
  • Nogometni klub Nefta
  • Saria
  • Sestra

Najboljša kratka animacija

  • Zmagovalec: Ljubezen do las
  • Dcera (hči)
  • Kitbull
  • Spominsko
  • Sestra

Elena Andreicheva in Carol Dysinger s osvojenima oskarjema v filmu Učenje rolkanja v vojni coni (če ste dekle).

Najboljši kratki dokumentarni film

  • Zmagovalec: Učenje rolkanja v vojni coni (če ste dekle)
  • V Odsotnosti
  • Življenje me prehiti
  • St. Louis Superman
  • Pohodni tek Cha-Cha

Avtor: M.J.

 

Napišite KOMENTAR članka in delite svoje mnenje z drugimi :)

Facebook komentarji