Predstavljajte si, da greste na delo ob 19:30 vsak večer in preživite naslednjih 12 ur, vključno s hrano in odmori, znotraj tovarne. Vaša edina naloga pa je vstavljanje enega samega vijaka v najnovejši iPhone. Čez dan spiš v skupni študentski sobi in zvečer, ko se zbudiš, začneš znova.
O tem pripoveduje uslužbenec v tovarni, ki izdeluje telefone Apple.

To je rutina, ki jo je Dejian Zeng doživel, ko je lansko leto preživel šest tednov v iPhone tovarni v bližini Šanghaja na Kitajskem. In to je podobno kot tisto, kar je več sto tisoč delavcev na Kitajskem in v drugih hitro rastočih gospodarstvih doživljajo vsak dan in noč.
Za razliko od teh mnogih delavcev Zengu ni bilo treba na to delo, da zasluži za preživetje. On je študent na univerzi v New Yorku in je delal v tovarni, ki ima v lasti pogodbo za proizvodnjo telefona iPhone.

Kot veliko tehnoloških podjetij tudi Apple naredi skoraj vse svoje računalnike in telefone na Kitajskem z uporabo pogodbenih proizvajalcev, kot je Pegatron.
To je v zadnjem času postalo sporno politično vprašanje, zato je predsednik Donald Trump poklical Apple, da bi proizvodnjo – in delovna mesta, ki pridejo z njo, preselil nazaj v Združene države.
