Ker nimajo vsi možnosti imeti lastne garaže, se bomo posvetili urejanju kletne shrambe oziroma kleti v bloku. Osnovno izhodišče bo »naredi si sam«.
Shrambe oz. kletni boksi so lahko različnih velikosti in izdelave. Kljub temu jih v grobem lahko razdelimo v tri skupine: 1) zidani, 2) zamreženi, 3) leseni.
Zidani kletni boksi imajo prednost z vidika varnosti in možnosti pritrjevanja polic, žal pa lahko popolnoma zaprt prostor prinese težave z vlago.
Pri zamreženem ali lesenem kletnem boksu težav z zračenjem ne bo, utegnemo pa zato imeti težave z vsem drugim. Na prvem mestu z zagotavljanjem varnosti. 
1. NAREDI SAM: VARNOST
Večina kletnih boksov v blokih je z varnostnega vidika porazna. V lesen boks je mogoče vlomiti brez vsakršnega orodja, v primeru zamreženega boksa pa zadostujejo klešče za rezanje žice. Kaj lahko storimo?
Lesen kletni boks: Na zunanje stene in vrata z notranje strani privijačimo pločevino. Na izpostavljenih mestih vse skupaj dodatno ojačamo s pohištvenimi profili. Na zunanjo stran vrat namestimo zapah za zaklepanje, ki ga privijačimo na predhodno ojačano mesto. Uporabimo dolge vijake, ki jih na notranji strani pričvrstimo z matico. Če je možno, tečaje vrat prestavimo na notranjo stran, da se vrata odpirajo v boks. Če to ni mogoče, obstoječe tečaje na zunanji strani zamenjamo z močnejšimi, ki jih pritrdimo na enak način kot zapah – z dolgimi vijaki, ki jih na notranji strani pričvrstimo z matico.
Zamrežen kletni boks: Na ogrodje zunanjih sten in vrat z notranje strani privarimo ali privijačimo pločevino ali 10-milimetrske iveral plošče. Zamreženi boksi imajo običajno privarjene tečaje in ušesa za zaklepanje z obešanko, zato se z njimi tukaj ne bo posebej ukvarjati.
Ne glede na to, kakšen kletni boks imamo, potrebujemo kakovostno ključavnico (obešanko). Osredotočiti se velja na višji cenovni razred priznanih proizvajalcev.
Dodatno lahko varnost povečamo z namestitvijo alarmne naprave, ki bo presenetila in prestrašila morebitnega vlomilca. Kako rešiti problem z zagotavljanjem napajanja (elektrike), bomo pojasnili v naslednjem poglavju.
Če imamo v kleti vrednejše kolo, skuter in podobno, za njegovo varnost dodatno poskrbimo s sidrom za priklepanje, privijačenim v tla ali betonsko steno.
2. NAREDI SAM: RAZSVETLJAVA
Velika večina kletnih boksov nima lastne razsvetljave. Ker smo zaradi varnosti zaprli zunanje stene, tudi svetloba s hodnika ne zadošča več. Zmogljivejša ročna ali čelna LED svetilka lahko reši problem, toda če bi želeli klet občasno uporabiti tudi kot priročno delavnico (npr. za servisiranje kolesa), je dobro poskrbeti za več svetlobe.
Najboljši način za to je nakup cikličnega 12V akumulatorja (priporočljivo kapacitete vsaj 45Ah) in polnilca zanj. Prek varovalke in stikala nanj priklopimo 12V LED svetilke ali LED trakove, ki jih namestimo na želena mesta v kletnem boksu. Poleg tega predvidimo dodaten, z varovalko zaščiten, priključek ali dva z avtomobilsko 12V vtičnico. Vanj bomo lahko priklopili prej omenjeni alarm ali kako priročno 12V orodje.
Pozor: Nepravilno izvedena elektro instalacija lahko povzroči požar. Če nimate potrebnega znanja, izvedbo prepustite strokovnjaku.
Priporočljivo je namestiti tudi merilnik napolnjenosti akumulatorja, ki bo opozoril, kdaj je čas za njegovo polnjenje. Takrat ga odklopimo, odnesemo v stanovanje in s polnilcem znova napolnimo.
3. NAREDI SAM: PRIROČNA DELOVNA MIZICA
